DİA ile İhracat E-Fatura Kullanımı

Bilindiği üzere, e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden ihracat ve yolcu beraberinde eşya ihracı işlemlerinde e-fatura düzenleme yükümlülüğü 475 Sıra Numaralı VUK Genel Tebliği 01.07.2017 tarihine kadar ertelenmişti.

Söz konusu tebliğde, e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı kapsamında fatura düzenleyecek olanlar aşağıdaki işlemleri takip etmelidirler.

DİA İHRACAT E-FATURA

 1. DİA Dış Ticaret modülü olmalı ve ilgili ihracata ilişkin “İhracat Kartı” tanımı yapılmalıdır.

 2. İhracata konu stok kartlarında “GTİP No” alanı doldurulmalı ve GTİP NO alanı noktasız olarak 12 haneli olarak girilmelidir.
 3. E- Fatura birim kodları düzenlenmelidir. Örneğin ürünün ana birimi AD, ürünün ihracı 100’er adet olarak yapılıyor ise ürün kartına 2. birim açıp e fatura birim kodu YÜZ ADET olarak seçilmelidir.
 4. Düzenlenecek faturada; Senaryo tipi “E-fatura İhracat “ seçilmeli ve fatura satırında ürünün sevkine ait “Paket-Tip” “Paket-Kap No”, ”Paket-Kap Ad” alanları doldurulmalı, Fatura Detay sekmesinde bağlı olduğu ihracat kartı seçilmelidir.

 5. İhracat faturaları 1 zarf 1 fatura olacak şekilde gönderilecektir.
 6. Gönderilen E-Faturalar GTB tarafından onaylandıktan sonra, GTB nin vermiş olduğu referans numarası E-Fatura Giden kutusunda görüntülenebilmektedir.

DİA YOLCU BERABER E-FATURA

 1. DİA Dış Ticaret modülü olmalı ve yolcu beraberi satışa ilişkin “İhracat Kartı” tanımı yapılmalıdır.

 2. Cari kart türü “Şahıs” açılmalı, cari kart “B Diğer” kulakçığı ve “D Kimlik” kulakçığı doldurulmalıdır.
 3. Düzenlenen faturada senaryo “E Fatura Yolcu Beraber” seçilmeli ve Fatura Detay sekmesinde bağlı olduğu ihracat kartı seçilmelidir.
 4. Sonraki süreçte e-faturalar imzalanıp, gönderilebilir.

Gönderilen E – Faturaların Uygulama Üzerinden İzlenmesi

Kullanıcıların uygulamaya giriş yapabilmeleri için Gümrük Ticaret Bakanlığı aracılığı ile bir kullanıcı adı ve şifre almaları gerekmektedir. Alınan kullanıcı adı ve şifre ile gönderilen faturaların durumları görüntülenmektedir.

https://uygulama.gtb.gov.tr/tekPencere/

Giriş yapılabilmesi için mükelleflerin ilgili Gümrük Müdürlükleri’nden Bilge Programı üzerinde bulunan aşağıdaki yetkilerden uygun olanı almaları gerekmektedir.

 • ft-Firma Temsilcisi
 • fs-Firma Sahibi
 • mf-Firma Müşaviri
 • yf-Firma Müşavir Yardımcısı
 • gm-Gümrük Müşaviri
 • yg-Gümrük Müşavir Yardımcısı
 • rk-Resmi Kuruluş
 • sh-Şahsi Detaylı Beyan
×

Merhaba!

Dia Destek'e hoşgeldiniz, WhatsApp'ta sohbet etmek veya bize bir e-posta göndermek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın info@diadestek.com

× Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?